ABT: AMERICAN BALLET THEATRE


Gillian Murphy and Marcelo Gomes in
The Bright Stream.
Photo: Rosalie O'Connor.

© Copyright 2014
Ballet Theatre Foundation, Inc.
All rights reserved.
American Ballet Theatre Staff
 
Artistic Director Kevin McKenzie
Chief Executive Officer
 
Rachel S. Moore
 
Artistic Staff
Artist in Residence Alexei Ratmansky
Associate Artistic Director Victor Barbee
Artistic Administrator Cristina Escoda
Ballet Masters Susan Jones, Irina Kolpakova,
Clinton Luckett, Nancy Raffa, Keith Roberts
Rehearsal Coordinator Miki Shintani La
Assistant to the Artistic Staff Amanda Sugino
Company Teachers Nancy Bielski, Rinat Imaev, Susan Jaffe,
Clinton Luckett, Kate Lydon, Nancy Raffa, Keith Roberts,
Craig Salstein, Gennadi Saveliev, Vladilen Semenov
Company Management and Administration
General Manager David G. Lansky
Company Manager Kyle Pickles
Associate Company Manager Ashley K. Baer
Executive Assistant and Board Liaison Abby Olson
Assistant to the General Manager Kimberly Walen
 
Production
Director of Production N. James Whitehill III
Technical Director Richard Koch
Production Stage Manager Danielle Ventimiglia
Stage Manager Jennifer McGrath
Assistant Stage Manager Jeremiah Bischoff
Lighting Director Brad Fields
Assistant Lighting Director Kristina Kloss
Assistant Lighting Director Jon Goldman
Master Carpenter Dan De Prenger
Carpenters/Flymen Esteban Osorio, Chris Miano
Master Electrician Brian Zimmerman
Electrician/Board Operators Paul Frydrychowski, Ben Eells
Property Master Paul Wells
Property Man Steven Dunbar
Wardrobe Supervisor Bruce Horowitz
Wardrobe Hilarie Jenkins,Tomoko Ueda-Dunbar, Andrew Corbo
Wig and Makeup Supervisor Jeffrey Rebelo
Wig and MakeupArtist Riva Pizhadze
Warehouse Manager Robert Godwin
Resident Scenic Artist Christine Skubish
 
Music
Music Director Ormsby Wilkins
Principal Conductor Charles Barker
Conductor and Music Administrator David LaMarche
Orchestra Personnel Manager Matthew Dine
Rehearsal Pianists Barbara Bilach, Benjamin Houghton,
David LaMarche, Daniel Waite, Emily Wong
Development
Director of Development Kyle Y. Ridaught
Director of Membership Grey C. Johnson
Manager of Special Gifts and Endowment Brannan Osburn Berman
Manager of Major Gifts Jon Haddorff
Database and Finance Manager Alan Berquist
Manager of Institutional Support Claire Stephanic
Assistant Manager of Major Gifts Patrick Galvin
Assistant Manager of Special Events Katherine Kantor
Coordinator of Member Events and Services Stephanie Rondy
Membership Associate, Patron Ticketing Ariel Dupas
Membership Associate Jaclyn LaCamera
Assistant to the Director of Development Emily Waters
Marketing & Communications
Director of Press and Public Relations Kelly Ryan
Director of Marketing and Brand Management James Timm
Manager of Press and Online Media Susie Morgan Taylor
Advertising and Merchandising Manager Dan Casatelli
Audience Development and Group Services Manager Benjamin Lipnick
Press Associate and Staff Photographer Myra Armstrong
Marketing and Promotions Associate Stephanie Rainess
Photographer Gene Schiavone
Associate Staff Photographer Rosalie O'Connor
Finance & Administration
Chief Financial Officer William Taylor
Controller Godwin Farrugia
Payroll and Benefits Manager Catherine P. Brown
Bookkeeper Marianne Vanaselja
IT Manager Vince Lingner
Office Manager Roseanne Forni
Education & Training
Director of Education and Training Mary Jo Ziesel
Associate Director of Education and Training Dennis J. Walters
Artistic Director, Jacqueline Kennedy Onassis School Franco De Vita
Director, Jacqueline Kennedy Onassis School Heidi Gunter
Director of Training Programs Molly Schnyder
Artistic Director of Summer Intensives and
Assistant Principal, Jacqueline Kennedy Onassis School
Melissa Allen Bowman
Director, ABT National Training Curriculum Raymond Lukens
Director, Studio Company Kate Lydon
Artistic Coordinator for Educational Outreach Richard Toda
National Training Curriculum Manager Jenna Bitterman
JKO School Manager Rebecca Schwartz
Manager of Student Life, JKO School Melody Boza
Summer Intensive Manager Elizabeth Aymong
Summer Intensive Coordinator Naomi Gewanter
Summer Intensive Assistant Melissa Rosko
National Training Curriculum Associate Meghan Love
JKO School Associate Katie Ferris
Education Associate Amanda Tomera
JKO School Assistant Elizabeth Owens Skidmore
JKO School Faculty Sophie Alpern, Alexis Andrews, Jenna Bitterman, Rodica Bordeianu, Melissa Allen Bowman, Richard Bowman, Harriet Clark, Franco De Vita, Olga Dvorovenko, Carla Flores, Carmela Gallace, Kari Gonthier, Adrienne Hurd, Mikhail Ilyin, Jessica Lang, Meghan Love, Raymond Lukens, Kate Lydon, Clarice Marshall, Francois Perron, Keith Sabado, Flavio Salazar, Lupe Serrano, Richard Toda, Martine van Hamel
Interns Hannah Anderson, Kelly Barron, Alanna Garcia, Molly Gibbons, Angela Hilario, Jenna Jacobs, Sarah Jones, Jason Kooistra, Angelica Nanez, Julia Sandke, Mahalia Sealy
Professional Services
Consulting Orthopedist Dr. William Hamilton
Assistant Orthopedist Dr. Philip Bauman
Physical Therapists Peter Marshall, Julie Daugherty
Massage Therapist Olinda Cedeno
Immigration Counsel Wormser, Kiely, Galef & Jacobs LLP
Labor Counsel Kenneth A. Margolis of Kauff, McClain,
and McGuire
Accounting Lutz & Carr
Insurance Brokers DeWitt Stern
Advisor, JKO School Wellness Program Ann L. Hicks, LCSW
Chairman of the Medical Advisory Board Dr. Gary Wadler
 


American Ballet Theatre is a member of the American Arts Alliance, the Arts and Business Council, Inc. and Dance/U.S.A.

The dancers and stage managers of American Ballet Theatre are represented for the purpose of collective bargaining by the American Guild of Musical Atrists,
AFL-CIO.

Trucking by Clark Transfer Inc.

Physical therapy equipment generously donated by the
Anna-Maria and Stephen Kellen Foundation in recognition of Dr. Phillip Bauman
for his extraordinary work in the field of medicine.

IT consulting service for ABT is provided by
SyNet Solutions Incorporated.

Harlequin is the official floor of American Ballet Theatre.


ABT alumna Gretchen Schumacher generously volunteers her time as Alumni Coordinator

VOLUNTEERS
Susan Angermeier, Carol Becker, Melvin A. Bernstein, Hanna Burak, Paul Cahill, Judi Chandon, John Condon, Vivien Delugg, Beverly Epstein, Rita Genn, Bill Gerdes, Judy Ginesi, Norma and Ted Glatzer, Rosemarie Hayward, Yvonne and Warren Herbst, Honey Hilzen, Perin Hurewitz, Phyllis Jacobs, Wanda Jones, Shelley and Stephen Limmer, Keiko Matsumura, Audrey M. Messer, Ina M. Mishkin, Barbara Q. Myers, Geri Richards, Patricia M. Rosenberg, Gail Ryan, Juanita Seidel, Beth Shapiro, Nancy L. Sifton, Joy Silber, Linda Sitnick, Marianne Stegeland, Nina Sweet, Steven Toback, Johanna Weber, Hermine Weiss, Elinor Wexler, Nahomi Yamazaki, Anthony Yazzetti