Support America’s National Ballet Company® DONATE

The Company

Staff

Artistic Director

  • Kevin McKenzie

    Executive Director

    • Kara Medoff Barnett

      Artist in Residence

      • Alexei Ratmansky

        Assistant Artistic Director

        • Clinton Luckett

          Artistic Administrator

          • Cristina Escoda

            Artistic Director, ABT Jacqueline Kennedy Onassis School

            • Cynthia Harvey

              General Manager

              • David G. Lansky

                Director of Marketing

                • Erin Brownie

                  Chief Advancement Officer

                  • J. Tim Landi

                    Director of Press and Public Relations

                    • Kelly Ryan

                      Chief Administrative Officer

                      • Kimberly Ayers Shariff

                        Director of Capital Projects

                        • Kyle Y. Ridaught

                          Director of Education and Training

                          • Mary Jo Ziesel

                            Director of Production

                            • N. James Whitehill III

                              Music Director

                              • Ormsby Wilkins

                                Chief Financial Officer

                                • Shawn Davidson

                                  Artistic Staff

                                  Principal Ballet Mistress

                                  • Susan Jones

                                    Ballet Masters

                                    • Irina Kolpakova
                                    • Carlos Lopez
                                    • Nancy Raffa
                                    • Keith Roberts

                                    Rehearsal Planning Manager

                                    • Miki Shintani La

                                      Assistant to the Artistic Staff

                                      • Amanda Sugino

                                        Company Teachers

                                        • Nancy Bielski
                                        • Carlos Lopez
                                        • Clinton Luckett
                                        • Kate Lydon
                                        • Sascha Radetsky
                                        • Nancy Raffa
                                        • Keith Roberts
                                        • Craig Salstein
                                        • Vladilen Semenov
                                        • Ethan Stiefel

                                        Administration & Executive Office

                                        Director of Strategic Initiatives

                                        • Ophelia Chua

                                          Executive Assistant to Kara Barnett

                                          • Brittany Heier

                                            Board Meeting Coordinator

                                            • Claire Florian

                                              Human Resources and Contracts Coordinator

                                              • Jaclyn LaCamera

                                                Office Manager

                                                • Roseanne Forni

                                                  Company Management

                                                  Company Manager

                                                  • Kyle Pickles

                                                    Associate Company Manager

                                                    • Ashley K. Baer

                                                      Assistant Company Manager and Assistant to the General Manager

                                                      • Jillian Brinberg

                                                        Production

                                                        Technical Director

                                                        • Richard Koch

                                                          Assistant Production Manager

                                                          • Sidney Wolf

                                                            Production Stage Manager

                                                            • Danielle Ventimiglia

                                                              Stage Manager

                                                              • Jeremiah Bischoff

                                                                Assistant Stage Manager

                                                                • Colyn W. Fiendel

                                                                  Lighting Director

                                                                  • Brad Fields

                                                                    Assistant Lighting Director

                                                                    • Kristina Kloss

                                                                      Master Carpenter

                                                                      • Esteban Osorio

                                                                        Carpenters

                                                                        • Chris Miano
                                                                        • Jonathan Bracken

                                                                        Master Electrician

                                                                        • A.J. Jackson

                                                                          Electricians/Board Operators

                                                                          • Trent Ware
                                                                          • Stephen Weeks

                                                                          Property Master

                                                                          • Paul Wells

                                                                            Property Man

                                                                            • Steven Dunbar

                                                                              Wardrobe Supervisor

                                                                              • Tomoko Ueda-Dunbar

                                                                                Wardrobe

                                                                                • Richard Gregg
                                                                                • Hilarie Jenkins
                                                                                • Vernon Ross

                                                                                Wig and Makeup Supervisor

                                                                                • Rena Most

                                                                                  Wig and Makeup Artist

                                                                                  • Jill Haley

                                                                                    Resident Scenic Artist

                                                                                    • Christine Skubish

                                                                                      Warehouse Manager

                                                                                      • Bobby Godwin

                                                                                        Music

                                                                                        Principal Conductor

                                                                                        • Charles Barker

                                                                                          Conductor and Music Administrator

                                                                                          • David LaMarche

                                                                                            Concertmaster

                                                                                            • Benjamin Bowman

                                                                                              Orchestra Personnel Manager

                                                                                              • Matthew Dine

                                                                                                Company Pianists

                                                                                                • Barbara Bilach
                                                                                                • David LaMarche
                                                                                                • Jacek Mysinski
                                                                                                • Daniel Waite
                                                                                                • Emily Wong

                                                                                                Development

                                                                                                Director of Membership

                                                                                                • Grey C. Johnson

                                                                                                  Associate Director, Major Gifts

                                                                                                  • Jon Haddorff

                                                                                                    Associate Director, Major Gifts

                                                                                                    • Diane Kuhl

                                                                                                      Associate Director of Institutional Support and Special Campaigns

                                                                                                      • Ebonie Pittman

                                                                                                        Manager of Special Events

                                                                                                        • Claire McGregor

                                                                                                          Database Manager

                                                                                                          • Tal Segal

                                                                                                            Assistant Manager, Special Events and Junior Council Program

                                                                                                            • Gwen Torsky

                                                                                                              Assistant Manager, Patron Services

                                                                                                              • Fallon Sullivan

                                                                                                                Membership Coordinator

                                                                                                                • Brian Goetzinger

                                                                                                                  Institutional Support Coordinator

                                                                                                                  • Dorothy Van Dine

                                                                                                                    Major Gifts Associate

                                                                                                                    • Daniel Salas

                                                                                                                      Membership Assistant

                                                                                                                      • Samantha Stevenson

                                                                                                                        Marketing & Communications

                                                                                                                        Manager of Press and Online Media

                                                                                                                        • Susie Morgan Taylor

                                                                                                                          Press Assistant

                                                                                                                          • Delia Brengel

                                                                                                                            Associate Director, Brand Partnerships and Social Media

                                                                                                                            • Sarah Doolin Roy

                                                                                                                              Marketing Manager, Box Office Strategy and CRM

                                                                                                                              • Steven Koernig

                                                                                                                                Marketing Assistant and Customer Care Specialist

                                                                                                                                • Brendan Rosell

                                                                                                                                  Photographer

                                                                                                                                  • Gene Schiavone

                                                                                                                                    Associate Staff Photographer

                                                                                                                                    • Rosalie O'Connor

                                                                                                                                      Finance & Information Technology

                                                                                                                                      Senior Director of Finance

                                                                                                                                      • Godwin Farrugia

                                                                                                                                        Payroll and Benefits Manager

                                                                                                                                        • Sandra Wright

                                                                                                                                          Bookkeeper

                                                                                                                                          • Marianne Vanaselja

                                                                                                                                            Staff Accountant

                                                                                                                                            • Denesh Prasad

                                                                                                                                              Bursar and Finance Associate

                                                                                                                                              • Talisa Chauca

                                                                                                                                                IT Manager

                                                                                                                                                • Vince Lingner

                                                                                                                                                  Education & Training

                                                                                                                                                  Associate Director of Education and Training

                                                                                                                                                  • Dennis J. Walters

                                                                                                                                                    Artistic Director, ABT Studio Company and Summer Intensives and Apprentice Program Coordinator

                                                                                                                                                    • Kate Lydon

                                                                                                                                                      Director of Training Programs

                                                                                                                                                      • Molly Schnyder

                                                                                                                                                        Artistic Coordinator for Educational Outreach

                                                                                                                                                        • Richard Toda

                                                                                                                                                          Director, ABT JKO School

                                                                                                                                                          • Rebecca Schwartz

                                                                                                                                                            Director, ABT JKO School Children's Division

                                                                                                                                                            • Katie Ferris

                                                                                                                                                              Director, Summer Intensive

                                                                                                                                                              • Elizabeth Aymong

                                                                                                                                                                Summer Intensive Manager and Database Coordinator

                                                                                                                                                                • Naomi Gewanter

                                                                                                                                                                  Studio Company Manager

                                                                                                                                                                  • Claire Florian

                                                                                                                                                                    National Training Curiculum and ABT/NYU Program Manager

                                                                                                                                                                    • Meghan Love

                                                                                                                                                                      Diversity and Inclusion Coordinator for Education and Training

                                                                                                                                                                      • Emily Wolfe

                                                                                                                                                                        ABT/NYU Program Director and ABT Studio Company Ballet Master

                                                                                                                                                                        • Sascha Radetsky

                                                                                                                                                                          ABT Affiliate Examination Coordinator

                                                                                                                                                                          • Sonia Jones

                                                                                                                                                                            Education Associate

                                                                                                                                                                            • Amanda Tomera

                                                                                                                                                                              ABT JKO School Coordinator

                                                                                                                                                                              • Katie Currier

                                                                                                                                                                                ABT JKO School Assistant

                                                                                                                                                                                • Elizabeth Juarez

                                                                                                                                                                                  Summer Intensive Assistant

                                                                                                                                                                                  • Amber Bennett

                                                                                                                                                                                    Principal ABT JKO School Pianist

                                                                                                                                                                                    • Michael Cherry

                                                                                                                                                                                      ABT JKO School Principal Guest Instructor

                                                                                                                                                                                      • Ethan Stiefel

                                                                                                                                                                                        ABT National Training Curriculum Associates Emeriti

                                                                                                                                                                                        • Franco De Vita
                                                                                                                                                                                        • Raymond Lukens

                                                                                                                                                                                        ABT JKO School Faculty

                                                                                                                                                                                        • Sophie Alpern
                                                                                                                                                                                        • Alexis Andrews
                                                                                                                                                                                        • Karin Averty
                                                                                                                                                                                        • Jenna Bitterman
                                                                                                                                                                                        • Larisa Calero
                                                                                                                                                                                        • Yan Chen
                                                                                                                                                                                        • Harriet Clark
                                                                                                                                                                                        • Allison Eggers
                                                                                                                                                                                        • Elizabeth Ferrell
                                                                                                                                                                                        • Carla Flores
                                                                                                                                                                                        • Cynthia Harvey
                                                                                                                                                                                        • Fabrice Herrault
                                                                                                                                                                                        • Jaime Hickey
                                                                                                                                                                                        • Eleanor Hullihan
                                                                                                                                                                                        • Mikhail Ilyin
                                                                                                                                                                                        • Marianne dello Joio
                                                                                                                                                                                        • Sonia Jones
                                                                                                                                                                                        • Robert La Fosse
                                                                                                                                                                                        • Carlos Lopez
                                                                                                                                                                                        • Kate Lydon
                                                                                                                                                                                        • Clarice Marshall
                                                                                                                                                                                        • Sascha Radetsky
                                                                                                                                                                                        • Keith Sabado
                                                                                                                                                                                        • Flavio Salazar
                                                                                                                                                                                        • Gennadi Saveliev
                                                                                                                                                                                        • Adrienne Schulte
                                                                                                                                                                                        • Lupe Serrano
                                                                                                                                                                                        • Sarah Smith
                                                                                                                                                                                        • Kristen Stevens
                                                                                                                                                                                        • Ethan Stiefel
                                                                                                                                                                                        • Leann Underwood
                                                                                                                                                                                        • Karen Uphoff
                                                                                                                                                                                        • Martine van Hamel
                                                                                                                                                                                        • Kelley Potter

                                                                                                                                                                                        ABT JKO School Accompanists

                                                                                                                                                                                        • Stephanie Chun
                                                                                                                                                                                        • Michael Dolnikov
                                                                                                                                                                                        • John Epperson
                                                                                                                                                                                        • Misha Golubitsky
                                                                                                                                                                                        • Marco Jimenez
                                                                                                                                                                                        • James Kost
                                                                                                                                                                                        • Sofiya Leavsie
                                                                                                                                                                                        • Dmitry Polischuk
                                                                                                                                                                                        • Tim Prepscius
                                                                                                                                                                                        • Victor See Yuen
                                                                                                                                                                                        • Lauren Shapiro
                                                                                                                                                                                        • Mathew Sheridan
                                                                                                                                                                                        • Mihoko Suzuki
                                                                                                                                                                                        • Laura Tishchenko
                                                                                                                                                                                        • Mira Tsidulko

                                                                                                                                                                                        Interns

                                                                                                                                                                                        • Maria Castillo
                                                                                                                                                                                        • Makeda Griffith
                                                                                                                                                                                        • Kiana King
                                                                                                                                                                                        • Kristine Liwag
                                                                                                                                                                                        • Rainie Ma
                                                                                                                                                                                        • Alexandria Manzi
                                                                                                                                                                                        • Julie Shin
                                                                                                                                                                                        • Jessica Sun
                                                                                                                                                                                        • Ian Thatcher
                                                                                                                                                                                        • Beatrice Visentini
                                                                                                                                                                                        • Natalie Wheeler

                                                                                                                                                                                        Professional Services

                                                                                                                                                                                        Consulting Orthopedist

                                                                                                                                                                                        • Dr. William Hamilton

                                                                                                                                                                                          Assistant Orthopedist

                                                                                                                                                                                          • Dr. Philip Bauman

                                                                                                                                                                                            Physical Therapists

                                                                                                                                                                                            • Julie Daugherty
                                                                                                                                                                                            • Peter Marshall

                                                                                                                                                                                            Massage Therapists

                                                                                                                                                                                            • Olinda Cedeno
                                                                                                                                                                                            • Charles Haack

                                                                                                                                                                                            ABT JKO School Wellness Advisor

                                                                                                                                                                                            • Suzanne Hall

                                                                                                                                                                                              ABT JKO School Physical Therapist

                                                                                                                                                                                              • Jessica Lassiter

                                                                                                                                                                                                Immigration Counsel

                                                                                                                                                                                                • Wormser, Kiely, Galef & Jacobs LLP

                                                                                                                                                                                                  Labor Counsel

                                                                                                                                                                                                  • Kauff, McGuire & Margolis LLP

                                                                                                                                                                                                    Auditor

                                                                                                                                                                                                    • Lutz & Carr LLP

                                                                                                                                                                                                      Insurance Broker

                                                                                                                                                                                                      • DeWitt Stern Group

                                                                                                                                                                                                        American Ballet Theatre is a member of the American Arts Alliance, the Arts and Business Council, Inc. and Dance/U.S.A.The dancers and stage managers of American Ballet Theatre are represented for the purpose of collective bargaining by the American Guild of Musical Artists, AFL-CIO.Trucking by Clark Transfer Inc.

                                                                                                                                                                                                        Physical therapy equipment generously donated by the Anna-Maria and Stephen Kellen Foundation in recognition of Dr. Phillip Bauman for his extraordinary work in the field of medicine.

                                                                                                                                                                                                        Tour booking managed in house by David Lansky, General Manager, ABT and Jean-Jacques Cesbron, Columbia Artists Management, LLC.

                                                                                                                                                                                                        Harlequin is the official floor of American Ballet Theatre.

                                                                                                                                                                                                        American Ballet Theatre exclusively uses Steinway-designed Boston pianos.

                                                                                                                                                                                                        ABT alumna Gretchen Schumacher generously volunteers her time as Alumni Coordinator


                                                                                                                                                                                                        VOLUNTEERS

                                                                                                                                                                                                        Susan Angermeier, Pamela Arenson, Meghan Bartley, Thomas Beatty, Carol Becker, Melvin Bernstein, Judi Chandon, Ken Dunn, Beverly Epstein, Margaret Fridecky, Bill Gerdes, Tania Hakkim, Honey Hilzen, Patricia Jaffarian, Lauren Kahn, Shelley and Stephen Limmer, Keiko Matsumura, Barbara Q. Myers, Eileen O’Neill, Beth Shapiro, Marianne Stegeland, Steven Toback, Barbara Trommer, Johanna Weber, Hermine Weiss, Anthony Yazzetti, Catherine Yeiser.